Ha fáj, ég, szúr és homályosan látunk: mindent a digitális szemfáradtságról
Megint eltelt egy nyár, a gyerekek újra az iskolapadban, mi felnőttek pedig ismét a számítógépünk képernyője előtt ülünk a munkahelyünkön, hosszú órákon át. Nem is csoda, hogy estére fáj a szemünk, a fejünk, feszül a vállunk és az esti könyvolvasás is nehezen megy, mert a fáradtság miatt képtelenek vagyunk fókuszálni. A jelenség neve: digitális szemfáradtság, ami alattomosan ássa alá szemünk és idegrendszerünk épségét, már ha nem foglalkozunk vele és nem teszünk lépéseket a kivédésére.
Szinte mindannyian érintettek vagyunk
Aki digitális képernyő előtt dolgozik, annak valószínűleg már önmagában is magas a képernyőideje, és ha még azt is hozzávesszük, hogy „pihenésképpen” hány percet, órát töltünk a mobiltelefonunk nyomkodásával vagy tv nézéssel, akkor ez a szám még magasabb lesz. Nem csoda, ha estére a testünk lázadni kezd: homályosan látunk, száraznak érezzük a szemünket és úgy szúr, mintha porszem ment volna bele, nem is beszélve a kellemetlen fejfájásról és a furcsa feszülésről a hátunkban, vállunkban.
A kiváltó ok nem más, mint a digitális szemfáradtság, amelyet egyrészt az okoz, hogy miközben a képernyőt nézzük, elfelejtünk pislogni. Míg alaphelyzetben nagyjából tizenötöt pislogunk percenként, a digitális kijelzők előtt ez a szám megfeleződik, ami azért baj, mert ennek hatására a szemünk könnyen kiszáradhat, viszketni, égni, könnyezni kezd, és amikor felnézünk a monitorról, minden összefolyik a szemünk előtt. A szemfáradásnak és az egyéb kellemetlen tünetek megjelenésének ugyanakkor egy másik oka is van: a hosszas digitális eszközökre meredés közben rövid hullámhosszúságú kék fénynek is ki vagyunk téve, ami alattomosan károsítja szemeinket. És ez még jobban felerősödik, ha a digitális eszközök használata közben gyenge a környezeti megvilágítás, mert az több kék fény bejutását teszi lehetővé. A kék fény a makula, azaz az éleslátás helyét, a sárgafoltot károsítja, ahol oxidációs stresszt vált ki, ugyanakkor csökkentheti a kontrasztot, ami homályos és kettős látást, fejfájást és fényérzékenységet idézhet elő és extrém módon felgyorsíthatja szemeink öregedését. Ráadásul a digitális eszközök lefekvéshez közeli használatából eredő kék fény, az alváshoz nélkülözhetetlen melatonin hormon termelődésében is zavart okoz, ami alvásproblémákhoz vezethet.
Sokan panaszkodnak arra is, hogy nap végére szinte mindig fáj a fejük. Ez a jelenség ugyancsak összefügg a digitális képernyő előtt töltött túl hosszúra nyúlt idővel, ami nemcsak a szemet, a látásunkat, de az idegrendszert is amortizálja. Minél több időt töltünk kék fényt kibocsátó kijelzők előtt, annál rosszabb lesz a helyzet, a tünetek ugyanis idővel egyre zavaróbbá és súlyosabbá válnak, ha nem változtatunk!
Nem kell elfogadni, tehetünk ellene
Ha a munkavégzésünk számítógéphez kötött, azon sajnos nem tudunk változtatni, hogy nap mint nap odaüljünk a képernyő elé, de azért már vannak eszközök a birtokunkban, amelyekkel csökkenthetjük a káros hatásokat.
Ma már számtalan kutatás bizonyítja, hogy a makula pigmentsűrűségének a megőrzése kulcsfontosságú szerepet játszik szemünk egészségének fenntartásában. Ebben pedig a lutein nevű karotinoid van segítségünkre, amit kizárólag szemeink sárgafoltjában, az éleslátás helyén találunk meg nagy mennyiségben és úgy védi a szemeinket a szabad gyökök, a kék fény és az UV káros hatásaival szemben, mint egy „belső” napszemüveg. A lutein bevitele jelentősen javítja a makuláris pigmentsűrűséget és a látás tisztaságát. A lutein a vérből közvetlenül a sárgafoltban szívódik fel és megnöveli két másik fontos makulapigment; a zeaxantin és a mezo-zeaxantin plazma szintjét is, a makula védelmére. Luteinben gazdag ételek a zöld leveles zöldségek (például a spenót), a kukorica, a citrom, a narancssárga gyümölcsök, a kelkáposzta és a tojás is, de táplálék-kiegészítő formában is bevihetjük a szervezetünkbe, igaz, ennek felszívódása kevésbé hatékony, mint az ételekben természetes formában megtalálható luteiné.
Szemünk digitális terheltségét csökkenthetjük azáltal is, hogy amikor csak tehetjük „digitális detoxot” tartunk, vagyis szabadnapjainkon mellőzzük a digitális eszközök használatát. A munkahelyünkön pedig érdemes beiktatni párperces szüneteket, amikor kicsit átmozgatjuk a testünket és egy egyszerű szemtorna is sokat segíthet: megmozgatja a szem körüli illetve a szemben lévő finom izmokat, frissíti, élénkíti a vérkeringést. Ha például lassan tízszer lehunyjuk és kinyitjuk a szemünket, vagy pislogunk, azzal nedvesítjük, vagyis újra vékony, filmszerű könnyréteggel vonjuk be a szemünket.
Szemünk védelmére professzionális segítséget is igénybe vehetünk. A Hoya vizuális rendszerének tehermentesítést segítő lencséjének harmadik, tökéletesített generációját például már kimondottan arra tervezték, hogy támogatást nyújtson a szemünknek a digitális világban. A Hoya Sync III továbbfejlesztett lencsék normál, távoli szemüvegként működnek, azonban a lencsék alsó részén egy „teljesítménynövelő zóna” található, amely lehetővé teszi a szemünk pihentetését közelre fókuszáláskor. Ennek köszönhetően, a Sync lencsék segítenek a szemizmok pihentetésében, megkönnyítik a fókuszálást, csökkentik a szem megerőltetését és kényelmes látásélményt biztosítanak a közeli feladatokhoz is (pl. olvasás és digitális eszközök használata), a nap minden percében.
Ezen kívül szemüvegünk – ami lehet akár nem dioptriás is – megfelelő felületkezelése és színezése is segíthet csökkenteni a digitális szemfáradtság tüneteit. A kékfény elleni réteg segít megakadályozni a nagy energiájú látható fény szembe jutását, miközben a tükröződéscsökkentő rétegek segítenek csökkenteni a ragyogást.